Výlety do okolí Benátek
Ostrov Murano
Severozápadně od Benátek se rozprostírá několik ostrovů vzájemně propojených mosty, které se souborně nazývají Murano. Jeho jméno splývá se sklářskou výrobou, které jej proslavilo. Benátky se výrobě skla věnovaly již od svých počátků. Murano však vynikalo svou kvalitou a tak množství vyrobeného skla rostlo (mimo jiné došlo k přesunu výroby přímo z Benátek z důvodu obav o vznik požáru ze sklářské výroby). V té době žilo na ostrově zhruba 30 tisíc obyvatel. V současnosti se počet zmenšil zhruba na pětinu. Dodnes se však na Muranu sklo vyrábí v prvotřídní kvalitě. Mistrovské kusy lze shlédnout v Museo del Vetro. Specialitou místních sklářů jsou stropní lampy a lustry. Ukázkou pak jsou skleněné lustry v kostele San Pietro Martine a kostel Santa Maria e Donato. Návštěvu ostrova je dobré pojmout jako pohodový jednodenní výlet. Dostanete se na něj linkovým člunem č 42. (zastávka Murano Faro, Murano Museo). Muzeum skla se nachází v ulici Fondamenta Giustinian 8.
Ostrovy Torcello a Burano
Největší sláva těchto ostrovů dávno pominula. Považte sami, před tisíci lety čítalo obyvatelstvo Torcella více než 50 000 lidí. Dnes jde spíše o desítky. Největší propad slávy znamenalo postupné zanášení laguny a přesun těžiště hospodářství do Benátek. Skvostné středověké stavby však zůstaly na svém místě (katedrála, kostely, baptisterium, nakloněná zvonice,…) a možná i proto si zachovaly svou původní, nezměněnou krásu. Osud Burana byl zpečetěn o několik století později. V době kdy bylo Torcello na výsluní, byl ostrov Burano ještě malou vískou. V době renesance došlo k největšímu rozkvětu. To vše díky výrobě cenných krajek, které se vyvážely do celého světa. Osud mu však nepřál a časem ho postihl stejný konec, jako Torcello. V současnosti si tu člověk připadá jako na benátském venkově. Zdejší pestrobarevné domy jsou oblíbeným terčem fotografů. Na ostrovy se dostanete linkovým člunem č 52. z Fondamenta Novo. Nebo z ostrova Murano z nástupiště ACTV „Faro“ linkou LN směrem na ostrov Burano. Výlet můžete pojmout podobně jako Murano, tedy jednodenní beze spěchu.
Ostrov Lido
Přímo v Benátkách bohužel nenaleznete pláž vhodnou ke koupání. Podlouhlý, dvanácti kilometrový ostrov Lido nabízí bezpočet krásných pláží, můžete vychutnávat klidu a odpočinku, zvláště poté co jste celý den prochodili po benátských památkách. Na ostrově se nachází i několik obchůdků, takže si slunění můžete zpříjemnit drobnými nákupy. Mimo jiné si lze zahrát třeba tenis nebo golf a navštívit historické Borgo Malamocco s úzkými uličkami a kanály. A když se vám nebude zamlouvat ani jedna z těchto aktivit, užijte si prochízku po promenádě lemované mořem, vzrostlými stromy a typickými domky.
Padova
Na pevnině, nedaleko Benátek leží o něco méně známé, ale přesto historicky významné město Padova. V aglomeraci v něm žije více než 400 tisíc obyvatel a nabízí spoustu středověkých památek. Ve městě sídlí slavná Padovská univerzita, jedna z nejstarších na světě. Lékařská fakulta dodnes skrývá původní učební pomůcky a přednáškové sály. Z přednáškové pitevny jde přímo strach. Velmi známý je balkon Romea a Julie a bronzová socha ženy (jíž všichni turisté sahají na levé ňadro, tak, že je precizně vyleštěné :). Dalšími památkami pak jsou Dóm a Palazzo della Ragione, Bazilika svatého Antonína, Kaple Scrovegni, Prato della Valle a opatství Santa Giustina. V Padově se nachází také nejstarší botanická zahrada na světě, kterou využívala lékařská fakulta místní univerzity.
Lago di Garda
Zapomenout nemohu na oblíbené Lago di Garda. Toto jezero je právem označováno za ráj windsurfařů, horolezců, cyklistů a vůbec většiny sportovců. Ovšem Lago di Garda není jen pro sportovce, užít si tu můžete skvělou dovolenou nedaleko Dolomit a blízko moře. Jezero Garda není v přímé blízkosti Benátek. Návštěvníci však na Gardu (nebo naopak do Benátek) při návštěvě často zavítají. Jezero nabízí úchvatné výhledy, spoustu historických památek, vynikající gastronomii a především cenově přijatelné ubytování.