Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator


Památky v Benátkách

Památek je v Benátkách spousty, pokusím se tedy zmínit ty nejdůležitější a nejvýznamější.

Náměstí Svatého Marka

Nejznámější benátské náměstí, které je pravidelně zaplavováno vodou. Má tvar lichoběžníku, je dlouhé 176 metrů a v nejširším bodě 82 metrů. Náměstí Svatého Marka najdete v samém srdci Benátek. Je orientačním bodem většiny turistů. Specifické pro něj neuvěřitelné množství holubů. Ve 12. století bylo největším náměstím na světě! Obklopuje jej řada dalších významných památek, jako bazilika, Dóžecí palác, zvonice nebo domy Procuratie.

Památky v Benátkách  Dóžecí palác  Benátky památky

Bazilika Svatého Marka

Bazilika Svatého Marka byla postavena díky dvěma obchodníkům, kterým se podařilo uloupit z Alexandrie ostatky Svatého Marka. Bazilika byla stižena požárem a poškozena při jednom z lidových povstání. Při požáru navíc zemřeli jediní lidé, kteří do té doby věděli, kde se nacházejí ostatky Svatého Marka. Bazilika byla přestavěna roku 1094 do současné podoby. Při slavnostním znovuodhalení se sesunul jeden z pilířů a odkryl ostatky Svatého Marka. Stavba byla v průběhu let neustále zkrášlována. V současnosti má podobu pěti kopulového chrámu s 2463 sloupy. Chrám Svatého Marka je nejlépe zachovaným byzantským kostelem na světě.



Dóžecí palác

Dóžecí palác se nachází stranou od baziliky Svatého Marka, byl sídlem dóžete (el dux) a benátské vlády. Za dobu své existence byl několikrát přestavěn, nejvýraznější změnou prošel po požárech v letech 1574 a 1577. V té době byla na jeho obnovu vypsána architektonická soutěž. Z návrhů zvítězili konzervativci a tak byl palác opět vystavěn v gotickém stylu. V této podobě jej nacházíme i dnes. Zcela původně byl palác pevností, až po upevnění vlády Benátek nad Jadranem se z pevnosti stal palác. Později se stal sídlem Dóžete. Největší prostor zabíraly zasedací místnosti Senátu a Rady. V současnosti se v paláci pořádají významné výstavy.

Zvonice (Campanile)

Tato zvonice stojí samostatně před průčelím chrámu Sv. Marka. Měří úctyhodných 99 metrů. Dokola ji lemují kamenné lavice, které jsou hojně využívány k odpočinku nebo slunění. V roce 1902 se věž zřítila, na rozkaz místních radních však byla záhy začata stavba nové věže, která trvala 10 let. Z věže se nabízí nevšední pohled na Benátky. Stavba původní zvonice započala v 10. století, před jejím samovolným zřícením uběhlo více než 1000 let. Věž je přístupná denně, uvnitř byl instalován moderní výtah.

Canal Grande

Canal Grande nebo také velký kanál je hlavním benátským kanálem, tedy hlavní dopravní tepnou. Chcete li jej vidět v celé kráse, je nejlepší se po něm projed na lodi nebo na gondole. Podél Canal Grande se totiž nedá jít pěšky. Kanál má tvar písmene S a vine se od hlavního nádraží Benátek na severozápadě města až k Punta della Salute v jihozápadním cípu Benátek. Fakticky rozděluje celé město na dvě části. Po celé jeho délce se nacházejí nejvýznamnější památky v Benátkách. Klenou se přes něj pouhé čtyři mosty, což je při délce přes čtyři kilometry vcelku málo. Často je proto využíváno přívozů (i gondolových).

památky  benátské památky  Benátky

Most vzdechů (Ponte dei Sospiri)

Jeho zajímavé jméno plyne ze vzdechů, které vydávali vězňové, kteří tudy byli po odsouzení v Dóžecím paláci odváděni do vězení. Byl postaven v roce 1574 a spojuje výslechovou místnost v Dóžecím paláci s blízkou věznicí. Dnes se však ke svému původnímu účelu nepoužívá a je oblíbenou kulisou pro romantické snímky Benátek.

Divadlo La Fenice

Toto majestátní divadlo bylo vstavěno v letech 1790 až 1792. Fenice znamená v překladu Fénix, což je pták, který povstává z popela. Symbolika je zde na místě, divadlo totiž několikrát vyhořelo. Zajímavostí je, že se během představení mohlo debatovat, přijímat návštěvy nebo dokonce hodovat. Divadlo la Fenice je v současnosti jedním z nejvýznamnějších divadel hrajících operu v Evropě.

Most Rialto

Rialto je obchodním centrem města, bylo tedy jasné, že zde bude muset v budoucnu stát most, přes Canal Grande. Zpočátku byl tedy Rialtský most jediným mostem, který propojoval oba břehy Canalu Grande. V 11. století vznikl most pontonový. Až v roce 1264 byl postaven most dřevěný. Ten se však pod tíhou velkého počtu lidí, kteří se na něm v osudnou chvíli nacházeli, zřítil roku 1444. Další most, který na tomto místě stál, byl opět dřevěný. Ale již v 16. století bylo jasné, že je opět nedostatečný. Proto bylo rozhodnuto o stavbě kamenného mostu. Dodnes zůstává nejfotografovanějším benátským mostem.

Most Accademia

Tento železný most příliš nezapadá do benátských stavebních tradic. Je to dáno tím, že v době jeho výstavby byly Benátky pod nadvládou Rakouska. Železná konstrukce byla postavena, v té době módním, průmyslovém stylu. Ve 30. letech 20. století byl provizorně nahrazen mostem dřevěným. Toto "provizorium" na místě nalezneme dodnes.

Arzenál

Arzenale byl svého času největším průmyslovým komplexem v Evropě. Pracovalo zde více než 16 000 dělníků. Později se stal velmi významnou loděnicí, ze které bylo organizování věhlasné benátské loďstvo. Dnes je zde umístěno muzeum námořnictví a pořádají se zde také umělecké výstavy. V letních měsících se zde také pořádají večerní prohlídky.

Cimitero san Michele

Velmi působivý benátský hřbitov, který nalezneme na ostrově San Michele. Nachází se zde také renezanční klášter Kamaldulských mnichů. Hřbitov, který funguje od roku 1810 je rozdělen na ortodoxní a protestantskou část.

Mezi další významné stavby a památky patří Monumeno di Goldoni, Monumento di Colleoni, Pallazo Contarini del Bovolo, Pallazo Dario, Palazzo Giustinian, Palazzo Labia, Palazzo Loreda-Farsetti, Palazzo Mastelli del Cammelo, Palazzo ca Pesaro, Palazzo Vendramin-Calergi a Pescheria (rybí tržnice).

památka v Benátkách  památka Benátky  Venice památky

Kostely v Benátkách


Hotely v Benátkách

Odkazy


památky itálie

Free web templates presented by QARTIN – Our tip: Webdesign, Webhosting, odkazy